Saturday, June 30, 2012

Kelkáposzta saláta sült csirkecombbal

Újra Péter leírásából kellett összeállítanom egy receptet: Ausztriában evett anno egy egyszerű tejföles kelkáposzta salátát, ami nekem viszont az elmondásából túl egyszerűnek tűnt, ezért az interneten talált többé-kevésbé hasonló receptekre építve kiegészítettem a salátaöntetet köménnyel, mustárral és citromlével. A citrom és tejföl savanyúságának ellensúlyozására pedig egy kis mézet adtam hozzá.

Így készült:

Hozzávalók:
1 fej kelkáposzta
1 teáskanál só
1 teáskanál őrölt kömény
frissen őrölt feketebors
2 dl tejföl
1,5 evőkanál mustár (elvben dijoni, de én nem vagyok oda érte, így egyszerű sárga mustárt használtam)
fél citrom leve

1/2 teáskanál méz (következőkor többet használok)

Elkészítés: A megtisztitott káposztát vékony csíkokra vágjuk v. lesarvaljuk, megsózva fél óráig állni hagyjuk. Közben elkészítjük az öntetet: a tejfölet a mézzel, mustárral és citromlével simára keverjük, feketeborssal és őrölt köménnyel ízesítjük. A káposztát alaposan kinyomkodjuk majd hozzákeverjük a salátaöntetet. Hűtőben 2-3 óráig állni hagyjuk, majd sült és krumplipüré mellé tálaljuk. Köménnyel párolt csirkecomb mellé príma vacsora volt.

A csirke így készült: a sózott, borsozott csirkecombokat kis olívaolajban elősütöttem (2-2 perc mindkét oldalukon), 1 teáskanál köményt szórtam rá, majd nyakon loccsintottam 1,5 dl száraz fehérborral, és fedő alatt kb. 20 perc alatt készre pároltam. A fedőt levéve, amikor már kellően elfőtte a levét, a combokat nagyon enyhén megpirítottam.

Spárgás csirke orzóval

Angolul feljegyeztem már ezt a receptet, és mivel a múlt héten kis változtatással újra elkészítettem, beírom magyarul is, különösen hogy pár hónapja igen nagy rajongója vagyok e rizsformájú tésztának, mely feleannyi idő alatt készül el, mint a rizs, így "hamis" risottókhoz, gyors vacsorákhoz  nagyszerűen használható.

Hozzávalók 3 személyre:

250 g csirkemellfilé, apró kockákra vágva
500 g spárga, megtisztítva, kemény végük letördelve és 1-2 centis darabokra vágva
5 gerezd fokhagyma, apróra vágva
8-10 darab aszalt paradicsom, szeletelve
10 cseresznyeparadicsom, félbevágva (fakultatív)
1 csésze (teljes kiörlésű) orzo
2,5 (kb. 6,5 dl) csésze csirke alaplé vagy víz
1,5 dl száraz fehérbor
1 evőkanál provence-i fűszerkeverék
1 csirkeleveskocka (fakultatív, csak akkor használjunk, ha vizet használunk a csirke alaplé helyett)
ízlés szerint só és frissen őrölt feketebors
1 csapott teáskanál csípős paprikapehely (fakultatív)
2-3 evőkanál olívaolaj

Megjegyzés: 4 személyre a legutóbbi alkalommal fél kg csirkemellet és fél kg spárgát használtam, valamint 1,5 csésze orzót és 3,5 csésze vizet.  Kimaradt a cseresznyeparadicsom, viszont került bele csípős paprika (pehely formájában), és mivel finomra sikerült így is, mindkettő opcionális alapanyagként szerepel a hozzávalók listáján.

Elkészítés:

Nagy serpenyőben közepes lángon hevítsünk fel 1 evőkanál olívaolajat, majd süssük benne a sózott, borsozott csirkét 5-7 percig, míg kissé megpuhul. Adjuk hozzá a bort, forraljuk fel, pároljuk benne a csirkét 1 percig, majd adjuk hozzá az orzót és 2-2,5 csésze vizet vagy csirke alaplevet, forraljuk fel, ízesítsük a csirkeleveskockával a provence-i fűszerek felével és a fokhagyma egyharmadával, majd lefedetlenül kb. 10 perc alatt főzzük készre, gyakran kevergetve, szükség esetén pótolva a vizet, ha túl gyorsan főné el a levét. Időközben egy másik serpenyőben hevítsük fel az maradék olívaolajat, és közepes lángon 2-3 percig pároljuk benne a fokhagymát, az aszalt paradicsomot és a paprikapelyhet (amennyiben használunk), majd adjuk hozzá a spárgát, sózzuk, borsozzuk, fűszerezzük provence-i fűszerekkel, és közepes lángon süssük addig, míg a spárga kissé megpuhul, de nem veszíti el élénkzöld színét (legfeljebb 5-7 perc). Az utolsó 2 percben adjuk hozzá a spárgához a félbe vágott cseresznyeparadicsomot is. Amikor az orzo megfőtt, keverjük bele az paradicsomos spárgát. Tálaláskor reszeljünk rá parmezánt, és adjunk mellé vegyes salátát, balzsamecetes (fokhagymás) vinaigrette-tel. Jó étvágyat!

Friday, June 29, 2012

Domaine Amido, Lirac (2009)

Egy másik finom francia bor, amit a Central Market ún. Francia Fesztiválján fedeztünk fel pár héttel ezelőtt. Sajnos a hétvégén épp kifogytak belőle, most drukkolhatok, hogy hoznak-e még.

Árkategória: 10-15 dollár.


Saturday, June 16, 2012

Fodros kel "quiche"

Hát ez bizony hamis "quiche" - a tésztát ugyanis hanyagoltam (a tölteléket amúgy is jobban szeretem, ezen felül kinek hiányzik az a sok vaj?).

A fodros kellel gyakorlatilag most barátkozom: levest főztem a minap belőle (receptje hamarosan következik), s ma úgy gondoltuk, kipróbálnánk egyszerűen vajasan, fokhagymásan, épp hogy megfonnyasztva tükörtojás mellé. De változott a terv, mert én (újra) felszabadultam az internetre, ahol felfedeztem egy vonzó quiche receptet, amit muszáj volt kipróbálnom. Csakhogy ismét hiba csúszott a számításba: tejszínem a hűtőben nem volt, Gruyere-em sem, így hát kezdődhetett a rögtönzés: tejszín helyett tejföl, Gruyere (Comte) helyett Cheddar, s ha már módosítunk a recepten, miért ne adhatnánk  hozzá egy kis hagymát is, és (mi mást?) provence-i fűszereket?

Az eredmény egészen tűrhető lett, bár a jövőben a következőket jó lesz megjegyezni: 1. egy fej fodros kel bőven elég hozzá (most kettőt használtam, így inkább tarte, mint quiche állaga lett), és 2. egy kis sonkát és mustárt is megbír (sőt egyenesen megköveteli).

Hozzávalók 4 személyre:

1 fej fodros kel
3 tojás
1,5 dl tejföl (vagy tejszín)
1,5 dl tej
15 deka Cheddar (Gruyere vagy Comte)
4 gerezd préselt fokhagyma
2 nagyobb mogyoróhagyma, vagy egy közepes vöröshagyma (Erdélyben fehér hagyma), szeletelve
1 evőkanál vaj
1 evőkanál olívaolaj
2 evőkanál prézli (zsemlemorzsa)
1/2 kiskanál só, frissen őrölt fekete bors
1 kiskanál provence-i fűszerkeverék
1 kiskanál paprikapehely

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. Tisztísuk meg a fodros kelt, távolítsuk el a kemény szárát, mossuk meg a leveleket, és közepes lángon fonnyasszuk meg őket. Hideg víz alatt kissé hűtsük le, majd alaposan préseljük ki belőle a vizet, és aprítsuk fel. Közepes lángon hevítsünk fel egy evőkanálnyi olívaolajat, és pároljuk meg benne a hagymát. Hagyjuk kihűlni. Egy üvegtálban villával verjük fel a 3 tojást, majd keverjük össze a tejföllel  (tejszínnel), tejjel, reszelt sajttal és a fűszerekkel: só, bors, paprikapehely, provence-i fűszerkeverék.  Adjuk hozzá a préselt fokhagymát, a párolt kelt és hagymát. Vajazzunk ki egy piteformát (mivel csak alacsonyabb tarte formám van, ami quiche-hez nem használható, négyzet alakú jénai tálat/tűzálló üvegtálat használtam). Béleljük ki zsemlemorzsával (igazából friss kenyérből lenne igazi a zsemlemorzsa, de a bolti prézli megtakarít egy kis időt), öntsük bele a tölteléket, és süssük kb. 35-45 percig (üvegedényben hosszabb ideig - 50-55 percig), míg szép aranybarnára sül. Tálalás előtt hagyjuk hűlni egy negyed órát. Vegyes salátával isteni.

Thursday, June 14, 2012

Csirkefasírt másképp

Olasz receptet módosítottam egyik kedvencünkhöz, a sütőben sült csirkefasírthoz. Az eredeti egy nagyon egyszerű marhapogácsa recept volt, paradicsommal, mozzarellával és szardellával borítva. A húspogácsákba azonban nem járt se fokhagyma, se hagyma, és mivel én a fasírtot e kettő nélkül elképzelni sem tudom, a saját szjunk íze szerint módosítottam a receptet.

Zárójelben megjegyezném: azt hiszem, felfedeztem a jó, zamatos fasírt titkát - ne sajnáljuk a hagymát belőle.

Hozzávalók:

0,5 kg darált csirkemell
2 nagy hagyma
4 gerezd fokhagyma
4 evőkanál tej
1 szelet fehér kenyér
1 tojás,
2 evőkanál zsemlemorzsa (prézli) a fasírtba,
kb. 3 evőkanál zsemlemorzsa a húspogácsák megforgatásához
só, frissen őrölt fekete bors
olívaolaj
2 nagy érett paradicsom
friss mozzarella
szardella
1 evőkanál olasz fűszerkeverék vagy provence-i fűszerkeverék

Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 200 Celsius fokra. Lassan melegítsük fel a tejet a kenyérrel, míg a kenyér teljesen magába szívta a tejet. Hagyjuk kihülni. Daráljuk le a hagymát a kenyérrel és fokhagymával, majd gyúrjuk össze a hússal, tojással, 2 evőkanál olívaolajjal, 2 evőkanál zsemlemorzsával, egy kiskanál sóval és ízlés szerint fekete borssal. Formázzuk közepes pogácsákat a húsból, forgassuk meg őket zsemlemorzsában, majd közepes lángon süssük meg mindkét felükön egy kis olívaolajban. Tegyük át az elősütött pogácsákat egy megolajazott tűzálló tálba, helyezzünk midegyikre egy-egy szelet paradicsomot, sózzuk, borsozzuk, szórjuk meg az olasz vagy provence-i fűszerkeverékkel, majd tegyünk rájuk egy-egy szelet mozzarellát és egy-két vékony csík szardellát. Az előmelegített sütőben süssük 20-25 percig, vagy ameddig a sajt megolvad, és kezd megpirulni. Tálaljuk krumplipürével és vegyes salátával.

Saturday, June 9, 2012

Mexikói töltött paprika

Kétféle receptből állítottam össze saját mexikói töltött paprika-receptemet. Nem tudom, mennyire autentikus, a chilis bab nagy valószínűséggel nem az: egyes texasi szakértők szerint ugyanis a chilibe nem jár szemes bab, viszont az internetes recepttárakon dögivel találunk receptet a babos chili mindenféle változatára.

Meglehetősen rég készítettem már az alábbi receptet, emlékezetből próbálom felidézni. Szerencsére igen rugalmas recept, szabadon lehet rögtönözni. Egyszerű töltött parika, de mexikói ízekkel megbolondítva: korianderlevéllel, chilivel és kukoricával. Erdélyben nem tudom, mennyire elérhető a mexikói poblano paprika (nagy valószínűséggel egyáltalán), helyette használhatunk enyhén csípős hosszúkás zöldpaprikát. Chili (por) helyett pedig akármilyen csípőst. Amennyiben nincs kéznél (vagy az üzletben) mexikói (chili con carne vagy taco) fűszerkeverék, helyettesítsük a következő fűszerekkel: római kömény (angolul "cumin", nem tévesztendő össze a köménymaggal, teljesen más ízvilág), koriander, oreganó (opcionális), fokhagyma, chili por vagy szárított chili paprika és/vagy cayenne-i bors. Korianderlevél és római kömény hiányában őszintén nem tudom elképzelni, hogyan hozhatjuk létre a jellegzetes mexikói ízeket.

Hozzávalók 4 személyre:

A töltött paprikához:

4 közepes poblano paprika (hiányában hosszúkás zöldpaprika)
0,5 kg csirkemellfilé (diétásabb változatához, de csirkecombbal finomabb), apró kockákra vágva
25 dkg gomba (opcionális), apró kockákra vágva
2-3 hámozott és apróra vágott paradicsom, 1 dl sűrű paradicsomlé, vagy egy vágott paradicsomkonzerv
1 közepes fej hagyma apróra vágva
2 gerezd fokhagyma, apróra vágva
1/2 csokor koriander (vagy petrezseleyem)
1/2 kiskanál őrölt római kömény
1 bögre (10-15 dkg) erős ízű reszelt sajt: én Cheddart használok, de bármilyen jól olvadó érlelt sajttal helyettesíthető
1 evőkanál zöldcitromlé
só, bors
2 evőkanál  olívaolaj (vagy napraforgóolaj)

A chilihez:

2 tarkabab-konzerv (vagy nagyszemű feketebab-konzerv)
1 vágott paradicsom konzerv (vagy 4 hámozott paradicsom felkockázva)
4 dl sűrű paradicsomlé (dobozos, konzerv, üzleti vagy házi)
1 közepes fej hagyma apróra vágva
3 gerezd fokhagyma apróra vágva
25 dkg (kb. egy bögrényi) mirelit kukorica (kiolvasztva) vagy egy kukoricakonzerv
1 evőkanál chili por (vagy csípős paprikapehely vagy  csípős paprika ízlés szerint)
1 kiskanál őrölt római kömény
csipetnyi cayenne-i bors (ízlés szerint)
fél csokor koriander vagy petrezselyem.

Elkészítés:

Vágjuk fel hosszában a poblano paprikákat, de ne csumázzuk ki, csak távolítsuk el a magokat. Előmelegített sütőben magas lángon 10-15 perc alatt süssük meg a paprikákat (míg héjuk megfeketedik), majd hámozás előtt tegyük cipzáras tasakba (a tasakot zárjuk le) vagy lefedett üvegedénybe legalább tíz percre. Hámozzuk meg a parikákat, majd tegyük félre a töltelék elkészítéséig.

Egy kanál olajon közepes lángon futtassuk meg a hagymát és fokhagymát (max. 5 percig), majd adjuk hozzá a húst, sózzuk, borsozzuk, és süssük addig, amíg a hús kifehéredik. Keverjük a húshoz a római köményt, a vágott paradicsomot és a paradicsomlevet, forraljuk fel, majd adjuk hozzá a gombát, és süssük további  10-15 percig (amíg a gomba és a hús teljesen elkészül). Keverjük a húshoz a koriandert és a zöldcitromlevet.



Helyezzük a paprikákat kiolajazott tűzálló tálba, töltsük meg a húskeverékkel, majd szórjuk rájuk a reszelt sajtot.


 
 

Előmelegített sütőben közepes lángon (180-200 fokon) süssük addig, míg a sajt ráolvad a paprikákra, és kezd megpirulni (kb. 30 percig, magasabb lángon gyorsabban elkészül).


Közben készítsük el a chilit:

Közepes lángon pároljuk a hagymát és a foghagymát körülbelül 5 percig, adjuk hozzá a mexikói fűszereket: csiliport, cayenne-i borst, római köményt, főzzük egy percig, vigyázva, hogy a fűszerek ne égjenek oda. Adjuk hozzá a vágott paradicsomot és a paradicsomlevet, főzzök 5 percig, majd keverjük hozzá a két babkonzervet és a kiolvasztott kukoricát vagy kukoricakonzervet, és főzzük további tíz percig. Amikor elkészült, ízesítsük vágott korianderrel vagy petrezselyemmel. Tálaljuk a chilit a töltött paprika és párolt rizs mellé.


Wednesday, June 6, 2012

Bordeaux-i finomság


A Central Marketből akciósan vásárolt francia borokat vesszük most sorra: szombaton ebédre camembert mellé nyitottuk meg ezt a Bordeaux-t, majd vasárnap vacsorára a fenekére is néztünk. A bor absozlút kellemes meglepetésnek bizonyult: sima, kiegyensúlyozott, puha sajt mellé tökéletes, enyhén száraz, nem túl testes Bordeaux, felírom a listára a következő borvásárlás alkalmára. 

(Az árára nem emlékszem, majd utólag beírom)




Június 9: 13 dollár a CM-ben.

Saturday, June 2, 2012

Töltött szőlőlevél

Ha jól emlékszem, Pupi néninél, legkedvencebb anyósomnál ettem először töltött szőlőlevelet (vagy szőlő töltikét). Mivel ez annyira jellegzetesen román étel, nem kizárt, hogy pucioasai nagyanyámnál is ettem, ha igen, teljesen törlődött az emlékezetemből. Aztán egyszer csóró egyetemistaként a román tengerparton, Vama Vechén egy nádfedeles parti vendéglőben/kocsmában (nappal vendéglő, éjjel kocsma) ettünk Péterrel tejföles szószos változatából - nem is tudom, hogy engedtük meg magunknak a luxust, hisz nem igazán volt pénzünk akkoriban vendéglőkben enni... Azóta is egyik kedvenc ételem maradt. Bukarestben nem készítettem soha, Pupi néni "feladata" volt a fiának évente bár egyszer főzni minden kedvencéből, itt viszont rám hárul a felelősség kielégíteni mindenféle otthoni kaja utáni sóvárgásunkat. Így hát muszáj volt megtanulnom elkészíteni. Irány hát az internet, ahol halomra találni klasszikus recepteket, mindenféle változatban. Én az alábbit választottam ki. A töltikék eredetileg juh-, disznó- vagy disznó- és marhahús keverékéből készülnek, én csirkehúsra adaptáltam a receptet. Ezt leszámítva semmi eredeti nincs benne, de a legutóbbi alkalommal annyira jól sikerült, hogy muszáj feljegyeznem ide.

Hozzávalók 4 személyre:

0,5 kg darált csirkemell (aki nem kerüli a vörös húst, használjon nyugodtan disznóhúst, vagy disznó-marha keverékét)
1 jókora hagyma, ledarálva, vagy ha nem lehet, a lehető legapróbbra vágva (készüljünk fel egy kiadós sírásra)
fél bögre fehér rizs
1 bögre (250 ml) paradicsomlé, 2-3 kanál sűrített paradicsom
szőlőlevelek - fél kiló húsból 25-27 nagyobb szőlőlevél tölthető meg, de jó, ha marad néhány a töltelékek letakarásához és a tál kibéleléséhez. Minthogy én eltett szőlőlevelet használtam, s az üvegben pontban 27 db szőlőlevél volt, béleléshez, takaráshoz nem jutott (finom volt így is)
1 csokor friss kapor, apróra vágva
4-5 babérlevél (jobb, ha friss, de természetesen a száraz is megteszi)
125 ml száraz fehérbor (több is mehet bele)
2 kanál olívaolaj vagy napraforgóolaj
víz, ízlés szerint só, bors.

 Elkészítés:

Melegítsük elő a sütőt 220 fokra (vagy állítsuk a lángot közepesnél picit erősebbre). Ha eltett szőlőlevelet használunk, mossuk alaposan át, és tegyük félre, míg előkészítjük a tölteléket. Ezúttal nem kellett előfözni a "lapikat", szép zsengék voltak, csak épp a szárukat kellett levágni. A darált húsba keverjük bele a rizset, hagymát, kaprot, a paradicsomlé felét, 1-2 kanál sűrített paradicsomot, és ízesítsük sóval, borssal (nincs mese, a masszát muszáj lesz megkóstolni, különben könnyen elszúrhatjuk a fűszerezést). Csavarjuk a húst a szőlőlevelekbe, majd olajozzunk meg egy tűzálló edényt. Ha van maradék szőlőlevelünk, bélejük ki a tálat, helyezzük el benne a töltikéket, helyezzük közéjük a babérleveleket, és takarjuk le az egészet még egy rend szőlőlevéllel. Töltsük fel az edényt víz és a maradék paradicsomlé-sűrített paradicsom keverékével,  majdnem teljesen ellepve a töltelékeket, majd süssük lefedve az előmelegített sütőben körülbelül egy óráig, időnként ellenőrizve, hogy elpárolgott-e a leve. Szükség esetén még adjunk hozzá vizet. Egy óra elteltével töltsük hozzá a fehérbort, húzzuk le a lángot közepesre (180-190 fokra), és süssük lefedetlenül még 30-45 percig, míg a felső levelek szép ropogósra sűlnek, és a leve több mint felére csökkent. Tálaljuk puliszkával (polentával, máléval) és tejföllel. Nagyszerű vendégváró étel, mert előre elkészíthető, és könnyen felmelegíthető. Igyunk melléje fűszeres fehérbort (Sauvignon Blancot vagy argentin Torrontest).